En Popüler 7 Ev Dekorasyonu Stili

 1. Anasayfa
 2. En Popüler 7 Ev Dekorasyonu Stili
En Popüler 7 Ev Dekorasyonu Stili

En Popüler 7 Ev Dekorasyonu Stili

amana meydan okuyan klasik ev dekorasyonu, geçmişi bugüne getirmemizi sağlayarak bizlere nostaljinin kapılarını açar. Klasik ev dekorasyonu stilinde ön plana çıkan bazı özellikler vardır.

 • Oyma mobilyalar ve ahşaplar,
 • El işi tekstil ürünleri,
 • Nostaljik hissi veren aksesuarlar,
 • İşlemeli kartonpiyerler, sandalyeler,
 • Renk uyumunun ön planda tutulduğu kombinasyonlar ve
 • Eşya karmaşası olmayan sadeliği ve gösterişli aksesuarları bünyesinde bulunduran bir yaklaşım, klasik dekorasyon stilleri için önemli bir yere sahiptir.

Bu noktada klasik ev dekorasyonu stilini Doğu veya Batı stiline göre seçip kullanmakta mümkündür. Batı tarzı klasik dekorasyon için renk olarak krem, tarçın ve açık tonlar, duvar dekorasyon ürünleri için klasik çerçeveli tablolar ve gösterişli avizeler kullanılır. Doğu tarzı için daha çok altın rengi, kırmızı-mor tonları ve canlı renkler kullanılmaktadır.

Gösterişli aksesuarlar, halılar, kilimler, ipekler, kadifeler ve duvar kağıtları da Doğu tarzı klasik dekorasyon için önemlidir. Doğu ve Batı stilini sentezleyip kullanmakta yine popüler dekorasyon stilleri için bir fikir olabilir.2. Modern Ev Dekorasyonu

Modern ev dekorasyonu, sade aksesuarlar ve eşyalarla birlikte basit bir renk skalasının kullanılmasıyla oluşur. En güzel ev dekorasyonları listesinde popülerliğini koruyan modern ev dekorasyonu, gözleri yoran eşya karmaşasından uzak, zarif bir tasarım dünyasına açılır.

Sadelik kelimesi bu dekorasyon stili için anahtar kelime olabilir. Yumuşak ve açık renklerden oluşan bir renk skalasına sahiptir ve genelde tek veya çift renk tercih edilir. Az ama kısmen parlak aksesuarlar veya duvar kağıtları kullanılarak hareketlilik sağlanır. Böylelikle mekanda denge oluşturulmaya çalışılır. Cam, metal ve krom modern ev dekorasyonu tarzı için kullanılan malzemeler arasındadır.

Popüler dekorasyon stilleri arasında demirbaşlardan biri olan modern ev dekorasyonu, sade ve zarif tasarımlarla yaşam alanlarımızı süslemeye devam ediyor.3. Minimalist Ev Dekorasyonu


Minimalizm akımının rehberinde evlerimizi şekillendiren minimalist ev dekorasyonu, yaşam alanlarımızı isminden de anlaşılacağı gibi küçük, az sayıda aksesuar ve eşyalar ile dekore eder. Minimalizm akımıyla birlikte minimalist ev dekorasyonu tarzı da modern dekorasyon stilleri gibi “sadelik” kavramını amaçlar. Fakat bunu fonksiyonu yüksek olan az eşya ile yapar.


 • Gereksiz eşyalardan kurtulmak,
 • Evde geniş alanlar oluşturmak,
 • Mobilya seçerken boyutlarını minimal, işlevini ise maximal tutmak,
 • Yine mobilya seçiminde köşeli ve oymalı modeller yerine yumuşak kesimli modeller tercih etmek,
 • Dekorasyonda ton sür ton renklerden yararlanmak,
 • Çok fazla renk yerine sadece 2 veya 3 renk paleti oluşturmak,

minimalist ev dekorasyonu fikirleri için ana maddelerdir diyebiliriz.


Minimalist ev dekorasyonları için altın kural olan az ve sade eşya seçimi, yaşam alanlarınıza mutluluk ve ferahlık getirecektir. En güzel ev dekorasyonları arayışında ilerlerken eğer siz de sadelik ve yüksek fonksiyondan yanaysanız minimalist ev dekorasyonu sizleri hayalini kurduğunuz en popüler ev dekorasyonu stili ile tanıştıracaktır.4. Bohem Ev Dekorasyonu


19.yy’da Fransa’da bir grup sanatçının yaratıcılığıyla ortaya çıkmış ve göçebe yaşam tarzından ilham alınmıştır. Böylelikle bohem kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Tasasız, telaşsız ve rahat bir stili ifade eder. Çok sevildiğinden sadece modada kalmamış popüler dekorasyon stilleri arasına da girmeyi başarmıştır. Genelde özgürlüğüne düşkün, maceraperest ve gezgin kişiler tarafından tercih edilmektedir.


Bohem ev dekorasyonu kuralları reddeder. Tek kural: Kuralsızlıktır. Bu stil ideallerimizi yansıtacak bir tarzın kapılarını açmak için bize bir anahtar verir. Kişi, kendi iç dünyasına bir ayna tutar ve dekorasyona başlar. Diğer ev dekorasyon stilleri gibi katı kurallar, belirli renk skalaları, kesin aksesuarlar yoktur. Önemli olan rahatlığı nasıl yakalayacağınızdır.


 • Sıcak renkler
 • Egzotik detaylar
 • İstediğiniz ölçü ve miktarda eşya
 • Ve sonsuz hayal gücünüz


yaşam alanlarınızı bohem ev dekorasyonu ile tanıştırmak için yeterde artar bile.5. İskandinav Ev Dekorasyonu


İskandinav ev dekorasyonu, ülkeleri soğuk ama evlerine döndüklerinde içlerini ısıtacak bir görüntüyle karşılaşmak isteyen kültürün samimiyetinden doğan çok özel bir stildir. Temelinde doğallık, sadelik, denge, estetik ve işlevselliğin yattığı bu stil, aynı zamanda bir yaşam biçimi ve felsefesidir: Abartıdan uzak mütevazı bir yaklaşım


En güzel ev dekorasyonları listesinin göz bebeği olan iskandinav ev dekorasyonu tarzında tercih edilen renk skalası başta beyaz olmak üzere açık renklerden oluşmaktadır. Çünkü coğrafyadan dolayı evler nadiren gün ışığı alır. Açık renkler tercih edilerek gündüz evlerde yaşatılmaya çalışılır. Aynı sebepten dolayı aydınlatma araçları da bu tarz için önemlidir, aplikler, sarkıt lambalar, mum ve şamdanlar İskandinav ev dekorasyonu stilinin demirbaşlarındandır diyebiliriz. Yine ikliminden dolayı şömine, evler için hem ısı kaynağı hem de iskandinav ev dekorasyonu tarzını ifade eden sıcak bir detaydır.6. Rustik Ev Dekorasyon Tarzı


Temelini doğallık anlayışının oluşturduğu rustik ev dekorasyon tarzı; ahşap, taş, pamuk ve keten gibi doğal malzemelerin hakim olduğu en güzel ev dekorasyonları arasında yer alır. Rustik ev dekorasyon tarzı mekanlara, işlenmemiş veya yarı işlenmiş doğal materyaller kullanılarak köy evleri görüntüsü verilir. Doğallığı, sıcaklığı ve samimiyeti içinde bulunduran rustik dekorasyon tarzının kelime anlamı, tiyatro terimi olarak (rüstik): köy evi ya da köy görünüşü veren dekor anlamına gelirken, mimarlık terimi olarak: duvarları yarı yontulmuş yapı anlamına gelmektedir.


Bu stili yansıtan öğeler arasında:


 • Ahşap ve ağaç maddeler
 • El yapımı objeler
 • Pamuk, keten gibi doğal tekstil ürünleri
 • Örgü battaniyeler
 • Taş yapı ve duvarlar
 • Ahşap evler
 • Hasır duvar tabağı gibi objeler
 • Taş şömineler, vardır diyebiliriz.


Şimdilerde birçok tasarımcı rustik ev dekorasyon tarzı modelini, modern, endüstriyel, vintage, İskandinav ve retro gibi popüler dekorasyon stilleri ile sentezliyor. İki farklı tarzın birleştirilmesiyle ortaya çıkan bu dekorasyon stilleri de en güzel ev dekorasyonları arayışında sizlere yaşam alanlarınız için farklı bir fikir sunabilir.7. Pop Art Ev Dekorasyonu

Popüler sanatı ifade eden Pop Art, 1950’li yıllarda ABD ve İngiltere’de -birbirinden bağımsız olarak- soyut dışavurumculuğa tepki gösteren genç sanatçıların bir akım haline getirdiği sanat türüdür. Popüler olanın sanata dönüştürülmesi anlayışı, sadece tablolar ve aksesuarlarla sınırlı kalmamıştır. Bu yaklaşım, yaşam alanlarımızı ve çeşitli mekanları tasarlama konusunda bizlere ilham vererek pop art ev dekorasyonu tarzını ortaya çıkarmıştır.

Popüler dekorasyon stilleri arasında yerini almış pop art ev dekorasyonu tarzının temelini canlılık, eğlence ve yaratıcılık oluşturuyor. Sanata ve yaratıcılığa düşkün birçok kişi tarafından tercih edilmeye devam eden bu dekorasyon stilleri mekanlarımızı çekici hale getirmekle kalmıyor, bizlere yepyeni bir dünyanın kapılarını da açıyor.

Pop art ev dekorasyonu tarzını, başta dikkat çekici neon renkler olmak üzere:

 • Modern salon takımları,
 • Renkli koltuklar, puflar, minderler,
 • Rengarenk dekoratif tablolar, dekoratif aynalar ve dekoratif vazolar,
 • Geometrik ve karışık desenler,
 • Pop art çizim tablolar,
 • Pop art tarzı aksesuarlar,
 • Pop art desenli duvar kağıtları ile oluşturabilirsiniz.

Pop art, günümüzde sanat, moda, medya ve reklam sektöründe yer almakla birlikte dekorasyonda da adından söz ettirmiş ve en güzel ev dekorasyonları listesinde trend haline gelmeyi başarmıştır. Pop art ev dekorasyonu herkese yaratıcılığını ve özgünlüğünü kullanma imkanı veriyor. Hal böyle olunca da sonsuz hayal gücüne açılan dekorasyon stilleri daha çekici bir hale geliyor.


Alıntı : Kaynak